Obsługa zamówień (PL): tel. +48 698 940 440 pon.-pt.: 7:00 – 15:00
Chętnie spotkamy się z Tobą na żywo lub w Internecie!

Wykorzystywanie druku 3D w nauce – Nowe podejście w badaniu niewydolności serca

Polscy naukowcy stworzyli innowacyjne urządzenie, które może zrewolucjonizować sposób opieki nad pacjentami z niewydolnością serca. Bezinwazyjny czujnik, opracowany przez dr. inż. Macieja Ślota z Uniwersytetu Łódzkiego we współpracy z Instytutem Centrum Zdrowia Matki Polki, umożliwia skuteczne monitorowanie nawodnienia organizmu. Dzięki niemu możliwe jest kontrolowanie ilości płynu w płucach bez potrzeby stosowania cewników, skomplikowanych badań obrazowych czy innych inwazyjnych metod.

‎ ‎ ‎ ‎

Jak działa to urządzenie?

‎ ‎ ‎ ‎

‎ ‎ ‎ ‎ Czujnik działa w oparciu o układ anten helikalnych, które emitują i odbierają fale elektromagnetyczne przechodzące przez klatkę piersiową. Zmiany w sile sygnału pozwalają ocenić, czy w płucach znajduje się nieprawidłowa ilość płynu. Urządzenie połączone jest z komputerem, który analizuje dane na bieżąco. Cały pomiar odbywa się szybko i bezboleśnie.

‎ ‎ ‎ ‎

Antena helikalna z rdzeniem wydrukowanym na drukarce 3D.

‎ ‎ ‎ ‎

‎ ‎ ‎ ‎ Znaczenie tego urządzenia jest szczególnie istotne w kontekście niewydolności serca, gdzie zarówno nadmiar, jak i niedobór płynów mogą prowadzić do groźnych powikłań, hospitalizacji, a nawet zgonu. Utrzymanie tzw. euwolemii – czyli prawidłowego poziomu nawodnienia – jest kluczowe w leczeniu tej choroby. Nowy czujnik może w tym skutecznie pomóc, poprawiając jakość życia pacjentów i wspierając lekarzy w codziennej opiece.

‎ ‎ ‎ ‎

Stanowisko pracy z urządzeniem.

‎ ‎ ‎ ‎

Nowoczesne prototypowanie z wykorzystaniem druku 3D

‎ ‎ ‎ ‎

‎ ‎ ‎ ‎ Jednym z elementów sukcesu tej technologii jest wykorzystanie druku 3D. Zastosowanie technologii przyrostowej pozwoliło ograniczyć koszty prototypowania i umożliwiło szybkie testowanie różnych wersji urządzenia. Do wykonania elementów takich jak obudowa, mocowania, kółka czy nawet rdzenia anteny użyto filamentów naszej marki – ROSA3D.

‎ ‎ ‎ ‎

Obudowa wydrukowana na drukarce 3D.

‎ ‎ ‎ ‎

Doceniony projekt i jego rozwój

‎ ‎ ‎ ‎

‎ ‎ ‎ ‎ Wynalazek został szeroko doceniony zarówno w kraju, jak i za granicą. Zdobył główną nagrodę w prestiżowym konkursie Młody Wynalazca 2024, a jego autorzy otrzymali 3,25 miliona złotych dofinansowania od Agencji Badań Medycznych w ramach projektu KPO na dalszy rozwój projektu. Dodatkowym potwierdzeniem jego wartości naukowej była publikacja wyników badań w renomowanych czasopismach takich jak: Circulation czy Biomedicines. Wynalazek został również opatentowany.

‎ ‎ ‎ ‎

Dr inż. Maciej Ślot zdobywca tytułu Młody Wynalazca 2024 w konkursie “Młody wynalazca. W poszukiwaniu polskiego Sama Altmana” organizowanego przez gazetę Rzeczpospolita wraz z Urzędem Patentowym RP.

‎ ‎ ‎ ‎
Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać informacje o nowościach i promocjach. Odbierz -10% rabatu na pierwsze zamówienie!

Wprowadzając i zatwierdzając swoje dane wyrażasz zgodę na otrzymywanie newslettera na zasadach określonych w Regulaminie.

Kontakt

ROSA PLAST SP. z o.o.

ul. Hipolitowska 102B

05-074 Hipolitów k. Halinowa

Phone

Obsługa zamówień (PL)
+48 698 940 440

Nasz zespół obsługi klienta jest do Państwa dyspozycji w dni robocze w godzinach:
od 7:00 do 15:00

Obserwuj nas

© ROSA3D Filaments 2025. All Right Reserved.
e-commerce platform by